Protože je dnes Den práce odkudkoli, je mým hostem Lenka Čábelová, PR manažerka Microsoft ČR.

Přemýšlíte občas, jak moc vás práce na jednom konkrétním místě svazuje? Byli byste ochotni pracovat déle nebo za nižší plat, kdybyste si mohli sami zvolit čas a místo? Pokud je vaše odpověď ano, máte podobný názor jako polovina z lidí, dotázaných na stejné otázky v průzkumu, který pro Microsoft provedla ve Spojených státech společnost Harris Interactive. Ale nechoďme tak daleko, potřebu flexibility při práci potvrzují i čeští zaměstnanci a zejména generace Y – tedy mladí, kteří právě začínají či brzo začnou svou kariéru. Významným motivátorem je pro ně časová flexibilita, možnost práce mimo kancelář či firemní kultura založená na důvěře, nikoli na kontrole – a právě důvěra a hodnocení podle výsledků jsou základem pro vyšší míru flexibility v práci. S rozšiřováním okruhu zaměstnání, u kterých nezáleží, odkud je práce vykonávána, a rostoucí dostupností nástrojů, podporujících práci na dálku, tak lze očekávat, že tuto možnost bude využívat stále více firem.

V Microsoftu to již běžně praktikujeme, a ve snaze inspirovat i společnosti, které ještě váhají, pořádáme dnes již druhý „Den práce odkudkoli“. Letos se k nám přidávají i společnosti Jobs.cz a Sodexo Benefity, Dell, Pram Consulting, neziskové organizace Byznys pro společnost a EDUin a zapojily se i časopisy Marianne a Studenta.

Práce mimo kancelář možná stále vyvolává představu uspěchaného obchodního cestujícího, který touží strávit alespoň jeden den v týdnu v kanceláři. Realita je ale mnohem zajímavější. Předně se můžete sami rozhodnout, jaký nástroj pro práci potřebujete. Proč se tahat s počítačem, když vám na přípravu prezentace nebo vyřizování e-mailů může někdy stačit tablet či telefon s kvalitními aplikacemi? Proč si brát půlden dovolené, když můžete práci vyřídit cestou k zubaři nebo v čekárně? Proč neodjet na víkend ve čtvrtek večer a v pátek pracovat na dálku, místo abyste stáli v koloně na dálnici? Proč si nejít uprostřed dne zaběhat a načerpat novou energii a myšlenky na složitý odpolední projekt?

Podobných otázek si můžeme položit ještě mnoho, jedno ale mají společné – v mnoha případech závisí pouze na nás, jakým stylem a kde se pustíme do práce a jak se nám podaří ji skloubit s osobním životem. Technologie jsou už dávno připravené a záleží jen na tom, jak se jich chopí zaměstnavatelé a manažeři, kteří stojí o vyšší spokojenost zaměstnanců i efektivitu jejich práce.