Každý trend, který zásadně mění existující paradigma, vyvolává nejen otázky ale i obavy. Vzpomínám, jak jsme babičku přesvědčovali, aby založila účet v bance a nenosila důchod v kabelce či si ho neschovala doma mezi knížky (koncept bankovní karty a bankomatu byl pro ni příliš virtuální). Přistoupit na myšlenku, že převedením peněz do bankovního „cloudu“ výrazně zvýším jejich bezpečnost, vyžadovalo od člověka, který si celý život na své peníze mohl kdykoli doslova sáhnout, odvahu. Ale nakonec se podařilo a babička je spokojenou uživatelkou online bankovních služeb. Při dnešním životním stylu je samozřejmě nepředstavitelné, že si nemůžeme své peníze kdykoli a kdekoli vybrat a že nemůžeme svůj účet ovládat bezpečně odkudkoli.

Asi tušíte, kam mířím. Dvě základní otázky, se kterými se kolem cloudu setkávám, se týkají bezpečnosti (může se k nim někdo dostat?) a dostupnosti mých dat (co když systém vypadne?). Je to podobné jako diskuse o obětích leteckých a automobilových nehod – letadla mají smůlu, že jsou vždy více vidět. Pravděpodobnost, že ztratíte notebook, na kterém si citlivá data nosíte, je výrazně vyšší, než že se někdo dostane do datacentra profesionálního poskytovatele. Věřte, že do zabezpečení – proti hackerům, ale i přírodním pohromám a dalším hrozbám – datacentrum investuje mnohem více, než většina IT oddělení do ochrany svých serverů (a nejen proto, že smluvně přebírá odpovědnost za to, že se k datům nikdo nedostane). A pokud současně s cloudem zavedete i vhodné nástroje na sdílení a synchronizaci dat, pak se jakékoli IT zařízení stane datovou „platební“ kartou, s jejíž pomocí si vždy vyberete přesně ty soubory, které potřebujete, v té nejaktuálnější verzi bez ohledu na to, jestli jste zrovna na svém PC, tabletu, telefonu či v internetové kavárně někde u pláže na dovolené.

Budete se mnou souhlasit, že peníze a data pod matraci nepatří?

 

Jan Přerovský

 

Rozhodl jsem sel, že všechny mé příspěvky budou mít přesně 365 slov. Prvnímu ze čtenářů, který správně odpoví na otázku proč, věnuji kompaktní optickou myšku. Pište na jan.prerovsky<zavinac>microsoft.com.