Je na takové ratolesti české školství připraveno? Dokáže dětem nabídnout prostředí, na které jsou zvyklé? Tu správnou přidanou hodnotu, která jim zajistí, že budou konkurenceschopní nejenom v rámci města, státu, ale i vůči studentům z Číny, Indie nebo USA, kteří jsou díky globalizaci a technologiím čím dál blíž.

Určitě! Český vzdělávací systém disponuje propracovanými osnovami, strukturou, která českým studentům dává všeobecný přehled, o kterém se zahraničním konkurentům může jenom zdát. Je ale potřeba částečně upustit od křídy a tabule, diapozitivů, od těžkých neaktuálních učebnic a začít učit „ponovu" - s využitím tabletů, internetu a moderních aplikací.

Není to o dramatické změně, o začátku od nuly. Stačí kontinuálně pokračovat v rozvoji infrastruktury, kterou škola má a se kterou jsou její učitelé schopni pracovat. Do výuky zapojit práci s dotykem. Není nic lepšího, než si například najít v plně dotykové aplikaci „Cestování" konkrétní zemi na mapě, vidět její aktuální politickou situaci, zvyklosti, problémy. To ani ta nejaktuálnější učebnice nenahradí.

Jedním ze způsobů, jak napomoci rozvoji svých dětí a jejich potenciálu, může být i nákup správného rodinného zařízení. Vím, není lehké dítěti vysvětlit, že nedostane počítač či tablet na hry, ale dotykové zařízení s klávesnicí, které využije i ve škole například pro psaní slohových prací. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je dobré stát si za svým, jinak budete za pár měsíců kupovat další, tentokrát dostatečně lehké, odolné a z fyziologického hlediska přívětivé zařízení do školy s dobrým rozlišením a multitaskingem - ideálně na platformě, kterou používá většina dnešních zaměstnavatelů a škol – na té, kterou by vaše dítě mělo pro budoucí praxi zajisté znát. Věřte mi, vyplatí se to.

Modernizace českého vzdělávacího systému je během na dlouhou trať. Já ale věřím, že se nám to povede. Stejně jako ve zdravotnictví, kterému u nás ještě před několika lety vládl pouze obyčejný skalpel a které je dnes díky skvělému technologickému vybavení na špici a dosahuje kvalit západních nemocnic.