reklama
2. 9. 2013 | poslední aktualizace: 2. 9. 2013  14:11

Odzvonilo - křídě i tabuli

Do školních lavic dnes opět zasedly tisíce dětí a studentů - zástupci generace, která vyrostla v prostředí počítačů, mobilních telefonů a internetu. Děti sociálních sítí a virtuálních her, z nichž i ti nejmenší nedokáží stále pochopit, jak je dnes ještě možné, že stále existují místa bez wi-fi.

Je na takové ratolesti české školství připraveno? Dokáže dětem nabídnout prostředí, na které jsou zvyklé? Tu správnou přidanou hodnotu, která jim zajistí, že budou konkurenceschopní nejenom v rámci města, státu, ale i vůči studentům z Číny, Indie nebo USA, kteří jsou díky globalizaci a technologiím čím dál blíž.

Určitě! Český vzdělávací systém disponuje propracovanými osnovami, strukturou, která českým studentům dává všeobecný přehled, o kterém se zahraničním konkurentům může jenom zdát. Je ale potřeba částečně upustit od křídy a tabule, diapozitivů, od těžkých neaktuálních učebnic a začít učit „ponovu" - s využitím tabletů, internetu a moderních aplikací.

reklama

Není to o dramatické změně, o začátku od nuly. Stačí kontinuálně pokračovat v rozvoji infrastruktury, kterou škola má a se kterou jsou její učitelé schopni pracovat. Do výuky zapojit práci s dotykem. Není nic lepšího, než si například najít v plně dotykové aplikaci „Cestování" konkrétní zemi na mapě, vidět její aktuální politickou situaci, zvyklosti, problémy. To ani ta nejaktuálnější učebnice nenahradí.

Jedním ze způsobů, jak napomoci rozvoji svých dětí a jejich potenciálu, může být i nákup správného rodinného zařízení. Vím, není lehké dítěti vysvětlit, že nedostane počítač či tablet na hry, ale dotykové zařízení s klávesnicí, které využije i ve škole například pro psaní slohových prací. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je dobré stát si za svým, jinak budete za pár měsíců kupovat další, tentokrát dostatečně lehké, odolné a z fyziologického hlediska přívětivé zařízení do školy s dobrým rozlišením a multitaskingem - ideálně na platformě, kterou používá většina dnešních zaměstnavatelů a škol – na té, kterou by vaše dítě mělo pro budoucí praxi zajisté znát. Věřte mi, vyplatí se to.

Modernizace českého vzdělávacího systému je během na dlouhou trať. Já ale věřím, že se nám to povede. Stejně jako ve zdravotnictví, kterému u nás ještě před několika lety vládl pouze obyčejný skalpel a které je dnes díky skvělému technologickému vybavení na špici a dosahuje kvalit západních nemocnic.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
tragický omyl (petrb)
názor autora článku je jeden z nejtragičtějších omylů českého...
já bych s tím radši počkal (petrph)
Jednak vždy platí to co si vymyslí ta určitá škola-ta může předepsat...
Křída a tabule... (von Rytow)
mají jednu obrovskou výhodu: vyjde to nejlevněji. Kolik oproti...
Zobrazit diskusi
Profil autora

PR manažerka společnosti Microsoft, jež je zodpovědná za PR komunikaci celého produktového portfolia, ale také za aktivity v oblasti společenské odpovědnosti.  Ve spolupráci se svými hosty se s vámi v rámci tohoto blogu podělí o své zkušenosti a názory nejen ze světa byznysu

více
reklama
Vyhledat
Autorovy Nejčtenější
reklama
reklama
reklama